Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu realizuje projekt pt. „Działalność naukowo-konsultacyjna Uniwersyteckiego Centrum Badań Sportowo-Medycznych w Poznaniu”, dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II” (nr projektu NdS-II/SP/0207/2024/).
Projekt realizowany jest od 01 sierpnia 2024 r. do 01 sierpnia 2027 r.
Kierownik projektu: prof. dr hab. Przemysław Guzik
Kwota dofinansowania: 1 399 966,00 zł
Całkowita wartość projektu: 1 723 966,00 zł
W projekcie o charakterze interdyscyplinarnym zespoły kliniczne (z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii, pediatrii, geriatrii), trenerów, specjalistów opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami oraz ekspertów z zakresu badań genetycznych będzie realizowało 12 celów w trzech obszarach:
I. W obszarze „Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa” zaplanowano:
Cele powyższe będą realizowane we współpracy z OSG (np. kluby, towarzystwa, organizacje, szkoły sportowe) i przez samodzielną rekrutację zawodników zajmujących czołowe pozycje na imprezach sportowych o charakterze współzawodnictwa. Najlepsi młodzi sportowcy zostaną włączeni do długoterminowej obserwacji w ramach podjętej przez nas współpracy z międzynarodowym rejestrem pro@Heart zbierającym dane młodych wyczynowych sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe (monitorowanie rozwoju serca sportowca).
II. W obszarze „Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa” planujemy zrealizować jeden projekt badawczy scharakteryzowany celami 1-6. Podstawową grupą badaną (450 osób) będą dzieci, młodzież i dorośli uprawiający różne dyscypliny sportowe. Wśród badanych szczególną uwagę zwrócimy na sportowców z cukrzycą typu 1, która mimo przewlekłego przebiegu choroby i konieczności stałego stosowania insuliny, nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu na jakimkolwiek poziomie. Dodatkowo przebadamy osoby z niepełnosprawnościami uprawiające różne dyscypliny sportowe, w tym na poziomie wyczynowym (m.in. reprezentanci Kadry Narodowej, paraolimpijczycy). Do projektu włączymy jako grupę kontrolną osoby (150) nieuprawiające sportu, które nie trenują regularnie i nie biorą udziału w zawodach sportowych.
III. W obszarze „Doskonałość naukowa” i „Nauka dla innowacyjności” zdefiniowaliśmy 6 celów:
Cele te będą realizowane m.in. przez konsultacje naukowe, networking, udział w zewnętrznych warsztatach, szkoleniach i konferencjach, publikacje artykułów w formule Open Access, aktualizację ofert komercyjnych usług UCBSM. Uwzględniając ogólnoświatowe tendencje w ewoluujących mediach zamierzamy skorzystać z technologii wykorzystującej algorytmy sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence - AI) (ChatGPT, DALL·E) celem uproszczenia przekazywanych informacji naukowych i medycznych by poprawić ich wartość edukacyjno-komunikacyjną.
Lepsza skuteczność przekazywania ważnych informacji może pomóc ludziom podejmować świadome decyzje dotyczące zdrowia.