Nauka dla Społeczeństwa

Image

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu realizuje projekt pt. „Rozwój Uniwersyteckiego Centrum Badań Sportowo-Medycznych w Poznaniu”, dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” (nr projektu NdS/544750/2021/2022).

Projekt realizowany jest od 20 lipca 2022 r. do 20 stycznia 2025 r.
Kierownik projektu: prof. dr hab. Przemysław Guzik
Kwota dofinansowania: 1 999 988,00 zł
Całkowita wartość projektu: 1 999 988,00 zł

Celem projektu jest wsparcie działań Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) w zakresie poprawy doskonałości naukowej, promocji wyników nauki oraz realizacji innowacyjnych prac naukowych i badawczo-rozwojowych (B+R) o tematyce związanej z ruchem, wysiłkiem, sportem i zdrowiem (RWSZ) w oparciu o współpracę z podmiotami społeczno-gospodarczymi.

 


Jak potwierdzić w sekcji Acknowledgment lub funding pokrycie kosztów publikacji ze środków Projektu:

Publications costs of this paper were covered by the Project "Development of the University Centre for Sports and Medical Studies in Poznan, Poland" (Number: NdS/544750/2021/2022) with Principal Investigator Prof. Przemyslaw Guzik. Ministry of Education and Science, Warsaw, Poland, funded the Project within the "Science for Society" Program.

W przypadku pokrycia kosztów korekty językowej:

English correction costs of this paper were covered by the Project "Development of the University Centre for Sports and Medical Studies in Poznan, Poland" (Number: NdS/544750/2021/2022) with Principal Investigator Prof. Przemyslaw Guzik. Ministry of Education and Science, Warsaw, Poland, funded the Project within the "Science for Society" Program.

 


„Działalność naukowo-konsultacyjna Uniwersyteckiego Centrum Badań Sportowo-Medycznych w Poznaniu”, dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II” (nr projektu NdS-II/SP/0207/2024/).

Projekt realizowany jest od 01 sierpnia 2024 r. do 01 sierpnia 2027 r.
Kierownik projektu: prof. dr hab. Przemysław Guzik
Kwota dofinansowania: 1 399 966,00 zł
Całkowita wartość projektu: 1 723 966,00 zł

W projekcie o charakterze interdyscyplinarnym zespoły kliniczne (z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii, pediatrii, geriatrii), trenerów, specjalistów opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami oraz ekspertów z zakresu badań genetycznych będzie realizowało 12 celów w trzech obszarach:

I. W obszarze „Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa” zaplanowano:

Przeprowadzenie badań naukowych opartych na monitorowaniu sprawności i aktywności fizycznej, w tym z wykorzystaniem innowacyjnych metod treningu osób zdrowych, chorych i z niepełnosprawnościami w różnym wieku.

Poszukiwanie czynników ryzyka wypalenia (przetrenowania) i kontuzji związanych z treningami i uczestnictwem w zawodach jako element profilaktyki urazów sportowców.

Wsparcie nowoczesnymi metodami monitorowania sportowców z Akademickiego Związku Sportowego (AZS) Poznania i Wielkopolski.

Identyfikacja osób, głównie w grupie dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, utalentowanych ruchowo, posiadających predyspozycje do treningu w różnych dyscyplinach sportowych na wysokim i wyczynowym poziomie.

Rozpoczęcie bankowania wyizolowanego DNA oraz badań genetycznych mikroRNA nakierowanych na identyfikację uwarunkowań sprawności fizycznej osób, w tym wśród osób utalentowanych do uprawiania sportu na wysokim i wyczynowym poziomie oraz byłych mistrzów w wieku podeszłym (mastersi).

Przeprowadzenie zaawansowanych badań endokrynologicznych związanych m.in. z przemianami energetycznymi u osób uprawiających sport.

Tworzenie cyfrowych baz danych wyników badań prowadzonych w UCBSM, które w wybranych przypadkach, za zgodą autorów i właścicieli, będą udostępniane innym badaczom z i spoza UMP. Wszystkie metody w UCBSM pozwalają na ilościową ocenę setek parametrów. Większość z rejestrowanych sygnałów lub obrazów jest automatycznie zapisywana w formie cyfrowej i przechowywana.

Wsparcie osób z czynnikami ryzyka lub z rozpoznanymi chorobami cywilizacyjnymi (np. otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny) lub ich powikłaniami (np. zawał serca, udar mózgu, migotanie przedsionków) w zwiększeniu aktywności ruchowej i uprawianiu sportu które są podstawową, niefarmakologiczną formą leczenia chorób cywilizacyjnych, którymi od lat zajmują się specjaliści UMP i UCBSM.

Cele powyższe będą realizowane we współpracy z OSG (np. kluby, towarzystwa, organizacje, szkoły sportowe) i przez samodzielną rekrutację zawodników zajmujących czołowe pozycje na imprezach sportowych o charakterze współzawodnictwa. Najlepsi młodzi sportowcy zostaną włączeni do długoterminowej obserwacji w ramach podjętej przez nas współpracy z międzynarodowym rejestrem pro@Heart zbierającym dane młodych wyczynowych sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe (monitorowanie rozwoju serca sportowca).

II. W obszarze „Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa” planujemy zrealizować jeden projekt badawczy scharakteryzowany celami 1-6. Podstawową grupą badaną (450 osób) będą dzieci, młodzież i dorośli uprawiający różne dyscypliny sportowe. Wśród badanych szczególną uwagę zwrócimy na sportowców z cukrzycą typu 1, która mimo przewlekłego przebiegu choroby i konieczności stałego stosowania insuliny, nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu na jakimkolwiek poziomie. Dodatkowo przebadamy osoby z niepełnosprawnościami uprawiające różne dyscypliny sportowe, w tym na poziomie wyczynowym (m.in. reprezentanci Kadry Narodowej, paraolimpijczycy). Do projektu włączymy jako grupę kontrolną osoby (150) nieuprawiające sportu, które nie trenują regularnie i nie biorą udziału w zawodach sportowych.

III. W obszarze „Doskonałość naukowa” i „Nauka dla innowacyjności” zdefiniowaliśmy 6 celów:

Dalszy rozwój Regionalnego Punktu Konsultacyjnego przy UCBSM konsultującego projekty naukowe i B+R pracownikom naukowym i studentom UMP i innych uczelni, podmiotom społeczno-gospodarczym i osobom indywidualnym z całej Polski.

Wzrost kompetencji naukowo-dydaktycznych kadry i studentów UMP zainteresowanych pracą naukową w dziedzinie aktywności fizycznej, sportu i zdrowia.

Rozszerzenie działalności związanej z umiędzynarodowieniem działań naukowych i B+R UCBSM dotyczących aktywności fizycznej, sportu i zdrowia (współpraca z renomowanymi jednostkami naukowymi, anglojęzyczna wersja ucbsm.ump.edu.pl, udział w międzynarodowych konferencjach, publikacje w czasopismach z Impact Factor (Open Access).

Dalszy rozwój współpracy UMP z otoczeniem gospodarczym w zakresie aktywności fizycznej, sportu i zdrowia.

Cele te będą realizowane m.in. przez konsultacje naukowe, networking, udział w zewnętrznych warsztatach, szkoleniach i konferencjach, publikacje artykułów w formule Open Access, aktualizację ofert komercyjnych usług UCBSM. Uwzględniając ogólnoświatowe tendencje w ewoluujących mediach zamierzamy skorzystać z technologii wykorzystującej algorytmy sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence - AI) (ChatGPT, DALL·E) celem uproszczenia przekazywanych informacji naukowych i medycznych by poprawić ich wartość edukacyjno-komunikacyjną.

Lepsza skuteczność przekazywania ważnych informacji może pomóc ludziom podejmować świadome decyzje dotyczące zdrowia.