Lek. Marta Lubarska, Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań
Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju, gdyż w jego trakcie dochodzi do regeneracji całego organizmu. Współczesny tryb życia często prowadzi do niedoboru snu. Regularność w długości, ciągłość i czas trwania snu ulegają zmianie.
Naukowcy z National Sleep Foundation dokonali przeglądu systematycznego 63 prac odnoszących się przede wszystkim do regularności snu. Wspominają o zjawisku zwanym społecznym zmęczeniem spowodowanym różnicą czasu, które wynika z narzuconych przez społeczeństwo godzin wstawania. Dochodzi w nim do ograniczenia trwania snu w dni robocze, a niedobór snu jest rekompensowany w dni wolne od pracy.
Niedobór snu może się kumulować, często w trakcie dni roboczych. Wiele badań sugeruje, że powszechny wzorzec wydłużania snu w dni wolne od pracy (“nadrobienie” snu) może być korzystny. Chociaż niektórzy lekarze i badacze zalecają, aby zachować stałe godziny snu przez cały tydzień, naukowcy z National Sleep Foundation stwierdzili, że niedobór snu powinien być równoważony poprzez jego wydłużanie w dni wolne od pracy o 1-2 godziny i, jeśli to możliwe, korzystanie z drzemek. Nie tylko nieregularny tryb spania wpływa negatywne na zdrowie. Zmiana czasu trwania snu o godzinę może zwiększać ryzyko zespołu metabolicznego o 23%, a ryzyko sercowo-naczyniowe o 18%.
Większość badań wykazuje, że regularność snu ma znaczenie dla zdrowia i wydajności, dlatego tak ważne jest zadbanie o higienę snu.
Więcej informacji znajduje się w artykule:
Sletten, T. L., Weaver, M. D., Foster, R. G., Gozal, D., Klerman, E. B., Rajaratnam, S. M., Roenneberg, T., Takahashi, J. S., Turek, F. W., Vitiello, M. V., Young, M. W., & Czeisler, C. A. (2023). The importance of sleep regularity: a consensus statement of the National Sleep Foundation sleep timing and variability panel. Sleep Health, 9(6), 801–820