Fotostarzenie - czyli co trzeba wiedzieć o wpływie światła na skórę

lek. Tomasz Urbaniak
Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań

Światło słoneczne jest zasadniczo korzystne dla naszego zdrowia, np. ze względu na syntezę witaminy D w skórze czy regulacje rytmu dobowego. Jednak w nadmiarze światło słoneczne może być szkodliwe, sprzyjając nowotworom skóry oraz powodując fotostarzenie.

Fotostarzenie, czyli przyspieszone starzenie się skóry pod wpływem promieniowania UV (ultrafiolet, z angielskiego ultraviolet), prowadzi do degradacji i uszkodzenia komórek naskórka oraz szeregu niekorzystnych zmian w budowie komórkowej skóry. Jego objawy to szorstkość, suchość, przetłuszczanie się skóry, utrata elastyczności i jędrności, zmiany barwnikowe i teleangiektazje. Może występować u osób narażonych na naturalne światło słoneczne oraz sztuczne źródła UV, takie jak solaria. Skutki to m.in. wcześniejsze pojawianie się zmarszczek, bruzd i przebarwień.

Skóra człowieka narażona jest na promieniowanie UVA i UVB. Różnią się one długością fali i zdolnością do wnikania w głąb skóry. Groźniejsze UVA, stanowi 96-99% UV docierającego do Ziemi, przenika przez szyby i chmury, uszkadza DNA i kolagen. UVB, filtrowane przez szyby i chmury, powoduje opaleniznę i rumień po opalaniu.

Naturalne mechanizmy ochronne skóry obejmują produkcję melaniny – naturalnego pigmentu odpowiadającego za barwę naszej skóry. Mechanizmy te są wspierane przez antyoksydanty, takie jak witaminy C, E, karoten, karotenoidy, koenzym Q10. Skuteczna profilaktyka to unikanie ekspozycji na UV między godziną 10 a 15, używanie nakryć głowy, odpowiedniej odzieży, kosmetyków z filtrami UV (co najmniej SPF 30+), oraz z antyoksydantami.

Więcej informacji w artykule:

A. Maciejak1 , A. Lisiecka1 , W. Hetman1 - RODZAJE PROMIENIOWANIA UV ORAZ ICH WPŁYW NA PROCES STARZENIA SIĘ SKÓRY