Rola aktywności fizycznej w profilaktyce i leczeniu choroby niedokrwiennej serca

lek.  Tomasz Urbaniak
Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań

Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną śmierci ludzi na świecie. Często przytaczaną przyczyna tych chorób jest brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Ćwiczenia korzystnie wpływają na układ naczyniowy, zmniejszając ryzyko miażdżycy i poprawiając ukrwienie serca. Regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć objawy choroby wieńcowej i prowadzić do spowolnienia lub zatrzymania postępu miażdżycy tętnic wieńcowych.

U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca regularna aktywność fizyczna jest kluczowa w zapobieganiu i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, obniżając ryzyko zawału o 50-65% i zmniejszając umieralność o 20-30%. Poprawia ona tolerancję wysiłku i rokowania pacjentów. Szczególnie istotne są programy rehabilitacji kardiologicznej wdrażane po zawale serca. Rozpoczęcie rehabilitacji do trzech miesięcy po wypisie ze szpitala zmniejsza śmiertelność i sprawia, że pacjenci rzadziej muszą wracać na hospitalizację. Zmiany stylu życia, takie jak rzucenie palenia, redukcja masy ciała i kontrola ciśnienia, są również potrzebne i skuteczne. Bardzo ważne jest utrzymanie u pacjentów motywacji do długofalowej zmiany stylu życia i długotrwałej aktywności fizycznej. Poradnictwo motywacyjne i testy ćwiczeniowe zachęcające do codziennej aktywności są bezpieczne i skuteczne w poprawie zdrowia po zawałach serca.

Rekomendacje wskazują na konieczność 30-60 minut umiarkowanych ćwiczeń większość dni w tygodniu, jednak korzystne mogą być nawet krótkie, nieregularne treningi. Ćwiczenia tzw. cardio – na przykład bieganie, jazda na rowerze, pływanie, wioślarz, orbitrek - poprawiają wydolność i zmniejszają ryzyko chorób serca, a także obniżają ciśnienie krwi i korzystnie wpływają na stężenie cholesterolu we krwi.

Ważne jest, aby pacjenci byli aktywni fizycznie nie tylko podczas rehabilitacji, ale i w codziennym życiu, aby osiągnąć optymalne korzyści zdrowotne. Rehabilitacja kardiologiczna powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając ich stan zdrowia i zdolności fizyczne.

Więcej informacji w artykule:

Rola aktywności fizycznej w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca Adam Hałaburda, Emilia Czapracka, Tomasz Wróblewski, Oliwia Bochniak Katedra i Zakład Fizjologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2023; 16: 36-42