Endometrioza – czy badanie śliny przyspiesza diagnozę?

lek. Tomasz Urbaniak
Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań

Dziewięć na dziesięć kobiet z endometriozą uważa, że ich jakość życia byłaby znacznie lepsza, gdyby otrzymały wczesną diagnozę - zwłaszcza, że średni czas do postawienia diagnozy tej choroby wynosi od 7 do 10 lat. Wprowadzenie testu diagnostycznego Endotest, opartego na analizie śliny, może zrewolucjonizować opiekę nad kobietami z endometriozą. Profesor Sofiane Bendifallah z Amerykańskiego Szpitala w Paryżu podkreślił znaczenie tego testu podczas kongresu Pari(s) Santé Femmes w czerwcu 2024 roku.

Endotest analizuje mikroRNA w ślinie, identyfikując specyficzne dla endometriozy mikroRNA, które są markerami choroby. Test wykazuje bardzo wysoką czułość i swoistość, co zostało potwierdzone w badaniu przeprowadzonym na 1153 kobietach z 18 ośrodków we Francji. Francuska Agencja Zdrowia zatwierdziła kliniczną przydatność testu w grudniu 2023 roku.

Nowe badanie, które rozpocznie się jesienią w 80 ośrodkach, oceni zastosowanie testu Endotest w praktyce klinicznej. Algorytm diagnostyczny przewiduje, że dla kobiet z objawami endometriozy, badania obrazowe takie jak USG ginekologiczne powinny być pierwszym krokiem. Jeśli nie wykryją one choroby, powinno się zaoferować test Endotest. Pozytywny wynik testu pozwala na personalizowane leczenie hormonalne, natomiast negatywny wynik eliminuje podejrzenie endometriozy, umożliwiając koncentrację na innych przyczynach bólu.

Nowy test znacząco zmienia dialog z pacjentkami, zwłaszcza gdy badania obrazowe nie potwierdzają obecności choroby, co często prowadzi do niepewności diagnostycznej. Dzięki wysokiej dokładności testu, kobiety będą miały większą pewność co do wyników i proponowanej ścieżki leczenia.

Więcej w artykule:

Caroline Guignot. Endometriosis: Saliva Test Promises Faster Diagnosis - Medscape - 04 July 2024.