lek. Tomasz Urbaniak
Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań
Palenie wyrobów tytoniowych jest nałogiem, który posiada niekorzystny wpływ na zdrowie oraz przewidywaną długość życia. Osoby palące tracą średnio od 4.4 do 9.1 lat życia w zależności od wieku, w którym zaczynają palenie.
Badanie przeprowadzone przez Thuy T.T. Le z Uniwersytetu Michigan i opublikowane w American Journal of Preventive Medicine wykazało, że rzucenie nawet w zaawansowanym wieku zwiększa oczekiwaną długość życia.
Obejmowało osoby w wieku od 35 do 75 lat, w tym osoby powyżej 65 roku życia, które wcześniej nie były uwzględniane w takich analizach. Największe korzyści obserwowane są u osób młodszych, jednak nawet osoby powyżej 65. roku życia mogą przedłużyć swoje życie, rzucając palenie. Jest to cenna informacja dla lekarzy motywujących swoich pacjentów do rzucenia palenia.
Rzucenie palenia w wieku 35, 45, 55, 65 lub 75 lat może dodać odpowiednio 8,0, 5,6, 3,4, 1,7 i 0,7 lat życia. Podsumowując, im wcześniej ktoś rzuci palenie, tym większe korzyści zdrowotne i dłuższe życie może osiągnąć.
Badacze wspominają również o ograniczeniach przeprowadzonych badań: wszystkie dane pochodzą z 2018 roku, co może nie odzwierciedlać aktualnych trendów. Dodatkowo wskaźnik względnego ryzyka śmiertelności, który pochodzący z Cancer Prevention Study II opiera się na starszych danych, co może prowadzić do niedoszacowania ryzyka związanego z paleniem. Model ten również nie uwzględnia zmienności w intensywności palenia, co może wpływać na dokładność wyników.
Więcej można przeczytać tu:
Thuy T.T. Le PhD , David Mendez PhD , Kenneth E. Warner PhD , The Benefits of Quitting Smoking at Different Ages, American Journal of Preventive Medicine (2024), doi: https://doi.org/10.1016/j.amepre.2024.06.020