Zespół policystycznych jajników – nowe badania pokazały skuteczność starożytnego leku

lek. Tomasz Urbaniak
Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań

Zainteresowanie naukowców skupiło się na potencjalnym leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS) przy użyciu pochodnej artemizyny, stosowanej historycznie w medycynie chińskiej do leczenia malarii. PCOS, powszechny problem u kobiet w wieku rozrodczym, nie posiada działających przyczynowo leków, a obecne metody leczenia obejmują stosowanie leków hormonalnych oraz czasem interwencje chirurgiczne w przypadku niepłodności.

W badaniach prowadzonych przez Qi-qun Tanga z Uniwersytetu Fudan, artemeter, pochodna artemizyny, wykazał obiecujące działanie w zmniejszaniu objawów PCOS u szczurów oraz niewielkiej grupy kobiet. Wykazano, że zmniejsza produkcję androgenów w jajnikach poprzez hamowanie kluczowego enzymu zaangażowanego w syntezę hormonów. Badania kliniczne u kobiet z PCOS wykazały obniżone poziomy testosteronu oraz znormalizowane cykle menstruacyjne, co sugeruje poprawę potencjału płodności.

Inną składową choroby jest gorsza odpowiedź organizmu na insulinę – hormon wytwarzany przez trzustkę w celu obniżenia stężenia cukru we krwi - niestety badania nie wykazały poprawy w tym aspekcie. Zaleca się przeprowadzenie większego, kontrolowanego placebo badania w celu potwierdzenia skuteczności oraz oceny potencjalnych efektów na nadnercza związanych z tym związkiem. Choć artemizyna jest istniejącym lekiem, jej przyjęcie do leczenia PCOS zależy od dalszej walidacji i zainteresowania farmaceutycznego.

Więcej w artykule:

Yang Liu et al., Artemisinins ameliorate polycystic ovarian syndrome by mediating LONP1-CYP11A1 interaction.Science384,eadk5382(2024).DOI:10.1126/science.adk5382