Powszechnie stosowane leki zmniejszające ryzyko pęknięcia tętniaka naczyń mózgowych

lek. Tomasz Urbaniak
Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań

Naukowcy odkryli, że stosowanie czterech powszechnie przepisywanych leków może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem krwotoku związanym z tętniakami naczyń mózgowych. W badaniu analizowano popularne leki przyjmowane przez pacjentów na różne schorzenia, szukając tych które mają dodatkowe działanie chroniące przez krwawieniem wewnątrzczaszkowym. Okazało się, że lek na nadciśnienie lisinopryl, lek obniżający cholesterol simwastatyna, lek przeciwcukrzycowy metformina oraz lek tamsulozyna stosowany przy rozroście prostaty były związane z obniżonym ryzykiem pęknięcia tętniaka.

"Motywacją do przeprowadzenia tego badania była obecność tylko inwazyjnych metod zapobiegania krwawieniu z tętniaków naczyń mózgowych, które wiążą się z ryzykiem powikłań" - powiedział dr Ynte Ruigrok, główny badacz z Uniwersytetu Medycznego w Utrechcie, Holandia. "Leki mogące zmniejszać lub eliminować to ryzyko nie są jeszcze dostępne. Nasze badanie jest pierwszym krokiem w identyfikacji takich leków."

Badanie opublikowane w Neurology wykorzystało bazę Secure Anonymized Information Linkage w Walii, aby zidentyfikować 4879 pacjentów z omawianą chorobą między styczniem 2000 a grudniem 2019 roku oraz 43,911 pacjentów bez niej, dopasowanych pod względem wieku, płci i roku wpisu do bazy danych. Analiza wykazała, że aktualne stosowanie lisinoprylu, simwastatyny, metforminy i tamsulozyny było związane ze zmniejszonym ryzykiem aSAH.

Odkrycie to może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych strategii terapeutycznych w zapobieganiu powikłaniom związanym z tętniakami naczyń mózgowych.

Więcej w artykule:

Jos P. Kanning, MSc, Shahab Abtahi, PhD, Christian Schnier, PhD, Olaf H. Klungel, MD, Mirjam I. Geerlings, and Ynte M. Ruigrok, MD Neurology® 2024;102:e209479. doi:10.1212/WNL.0000000000209479