Lek. Marta Lubarska, Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań
Może brzmieć to jak pieśń przyszłości, jednak przyszłość dzieje się właśnie dzisiaj.
Migotanie przedsionków jest najczęstszą utrwaloną arytmią nadkomorową u dorosłych – dotyka nawet 4% populacji w Polsce. Specyfika choroby sprawia, że wiele osób żyje niezdiagnozowana. Migotanie przedsionków może przebiegać bez żadnych objawów i chory może nie zdawać sobie sprawy, że jego serce pracuje nieprawidłowo. Nie zmienia to faktu, że zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Naukowcy z Smidt Heart Institute przeprowadzili badanie, w którym model sztucznej inteligencji (model AI) analizował zapis EKG w celu przewidywania wystąpienia migotania przedsionków.
Algorytmy otaczają nas wszędzie – od robienia zakupów, poprzez skomplikowane modele matematyczne wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Nie inaczej jest z medycyną. Sztuczna inteligencja jest wdrażana w coraz większej liczbie urządzeń medycznych, pomagając w diagnozie, podejmowaniu decyzji terapeutycznych czy ocenie ryzyka.
Więcej informacji o wspomnianym badaniu:
Yuan N, Duffy G, Dhruva SS, et al. Deep Learning of Electrocardiograms in Sinus Rhythm From US Veterans to Predict Atrial Fibrillation. JAMA Cardiol. 2023;8(12):1131–1139.
https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/article-abstract/2810388