Wczesne objawy cukrzycy typu 2

Lek. Marta Lubarska
Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna. Jest coraz częściej diagnozowana u ludzi na całym świecie. Szacuje się, że na cukrzzycę typu 2 cierpi ponad 400 milionów ludzi. Podłożem do jej powstania jest zmniejszona wrażliwość na insulinę.

Insulina jest hormonem produkowanym w trzustce w odpowiedzi na zwiększone stężenie glukozy we krwi, co dzieje się najczęściej po spożyciu posiłku. Do wielu działań insuliny należy obniżenie stężenia glukozy po posiłku lub bardzo intensywnym wysiłku.

Gdy opisany mechanizm zawodzi, w cukrzycy typu 2 we krwi utrzymuje się wysokie stężenie insuliny, jednak poziom glukozy we krwi nie maleje. Trwałe wysokie stężenia glukozy powodują uszkodzenia narządowe, które z biegiem czasu prowadzą do rozwoju wielu chorób. Istotne jest, aby zdiagnozować chorobę na samym jej początku, co pozwala zapobiegać powstawaniu innych schorzeń. Istnieje kilka wczesnych objawów cukrzycy, które informują nas, że coś złego dzieje się w organizmie:

Gdy stężenie glukozy we krwi jest wysokie, nerki nie mogą efektywnie zagęszczać moczu, przez co powstaje więcej rozrzedzonego moczu. Szczególnie alarmująca jest potrzeba oddania moczu w nocy częściej niż 2 razy, nawet mimo ograniczania wypijania płynów w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Mimo iż cukru we krwi jest wystarczająco, ze względu na niedziałającą gospodarkę insulinową komórki organizmu nie mogą go efektywnie wykorzystywać.

Przez większą utratę wody, człowiek odczuwa potrzebę picia większej ilości płynów.

Wysokie stężenie glukozy we krwi uszkadzają tkanki, przez co proces gojenia się ran się wydłuża. Ponadto tworzy się środowisko idealne do rozwoju patogenów, co dodatkowo utrudnia prawidłowe gojenie ran.

Organizm nie może skuteczne pobierać dostarczonej z pożywieniem energii, przez co człowiek odczuwa wyjątkowo dokuczliwe zmęczenie, które łatwo zamienia się w senność. Zmęczenie, w tym poranne, może się pogarszach z powodu nocnych przebudzeń i spacerów do toalety oraz odwodnienia.

Możliwe powikłania nieleczonej cukrzycy typu 2 to udar mózgu, zawał serca, neuropatia cukrzycowa, nefropatia cukrzycowa czy retinopatia cukrzycowa. Wymienione powikłania łączy ten sam mechanizm ich powstawania - przez wysokie stężenia glukozy we krwi dochodzi do uszkodzenia mikronaczyń i dochodzi do zaburzeń dystrybucji krwi do tkanek.

Warto być czujnym i dbać o swoje zdrowie – gdy wystąpią któreś z wyżej wymienionych objawów mogących sugerować cukrzycę typu 2, należy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Artykuł napisano na podstawie:

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview