Siedzący tryb życia a dieta - czy jest między nimi jakiś związek?

Lek. Marta Lubarska, Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań

To, że spożywanie posiłku przy oglądaniu filmu lub serialu jest przyjemne, każdy miał okazję się przekonać. Jednak czy jest zdrowe? Co na to badania naukowe? Doktor Natalie Pearson z Loughborough University z Leicestershire, United Kingdom, postanowiła przyjrzeć się temu zagadnieniu, podsumowując kilkanaście publikacji o tej tematyce w metaanalizie.

Siedzący tryb życia to brak określonego poziomu aktywności fizycznej. We wspomnianej metaanalizie, bardzo niski poziom wydatku energetycznego jest związany z siedzeniem lub leżeniem. Wnioski różnią się w zależności od badanej grupy: dzieci, młodzież czy dorośli.

» Mimo długotrwałego przekonania, że oglądanie telewizji w młodości wiąże się z nadwagą i otyłością, metaanaliza badań dotyczących tego zagadnienia przeczy tej tezie, za to u dorosłych mamy silne dowody na związek między siedzącym trybem życia a zwiększoną masą ciała.

» Zwiększone ryzyko przyrostu wagi obserwowano u kobiet o prawidłowej wadze, które spędzały więcej niż 6 godzin dziennie na siedzeniu w czasie wolnym, w porównaniu do tych, które spędzały mniej niż 3 godziny dziennie. I nie mówimy tu o codziennym bieganiu 10 km, ale o zwykłym wstaniu z kanapy i pójściu na spacer lub posprzątaniu mieszkania - niewielkie zwiększenie codziennej aktywności fizycznej w ciągu dnia daje istotne efekty w perspektywie lat.

» Podczas przesiadywania przed telewizorem poza ilością zjadanych kalorii, zmienia się też rodzaj spożywanych produktów. Stwierdzono, że głównie zmniejsza się spożycie warzyw wśród osób oglądających telewizję podczas posiłków.

» Telewizja może być rozpraszającym czynnikiem, prowadzącym do braku świadomości rzeczywistego spożycia jedzenia lub pomijania sygnałów związanych z głodem i sytością. Widzowie są narażeni na liczne reklamy, co może prowadzić do preferencji reklamowanych, przetworzonych produktów, nadmiernego spożycia kalorii i w konsekwencji – do otyłości.

Podsumowując, warto zastanowić się dwa razy nim do filmu sięgniemy po pyszne chipsy, popcorn czy paluszki. Dla zdrowia i na przekór badaniom, spróbujcie zastąpić je chipsami z buraka.

Więcej informacji o badaniach tutaj:

Pearson, N., & Biddle, S. J. H. (2011). Sedentary Behavior and Dietary Intake in Children, Adolescents, and Adults. American Journal of Preventive Medicine, 41(2), 178–188.

https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(11)00299-6/abstract#%20

Image