Czy kofeina może poprawić efekty treningu siłowego?

Prof. dr hab. n. med. Przemysław Guzik,
Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej,
Uniwersyteckie Centrum Badań Sportowo-Medycznych,
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Zależność działania kofeiny na mięśnie od intensywności ćwiczeń

Działanie kofeiny na wytrzymałość mięśni zależy od intensywności ćwiczeń. Odkryliśmy, że kofeina znacząco poprawia wyniki testów wytrzymałościowych o umiarkowanej i wysokiej intensywności. Nie stwierdzono znaczących korzyści stosowania kofeiny na wytrzymałość mięśniową w testach o niskiej intensywności. Kofeina  skuteczniej wpływała na wyniki testu o umiarkowanej i wysokiej intensywności, zwłaszcza przy obciążeniach ≥75% 1 RM u sportowców trenujących siłowo. (1 RM to jedno powtórzenie o maksymalnym obciążeniu dla danej grupy mięśniowej). W ćwiczeniach o wyższej intensywności kofeina pomaga utrzymać wyższą wydajność, ponieważ pozwala mięśniom dłużej pracować bez odczuwania znużenia.

Mniejsze korzyści przy niskiej intensywności

Ćwiczenia o niskiej intensywności nie aktywują wielu jednostek motorycznych (czyli liczby aktywowanych włókien mięśniowych). Zbyt mała liczba włókien mięśniowych może powodować niezauważalny wpływ kofeiny na ich siłę i wytrzymałość. To oznacza, że przy mniejszych obciążeniach kofeina nie jest tak skuteczna w poprawie wytrzymałości mięśniowej.

Na podstawie:

Wu, W.; Chen, Z.; Zhou, H.; Wang, L.; Li, X.; Lv, Y.; Sun, T.; Yu, L. Effects of Acute Ingestion of Caffeine Capsules on Muscle Strength and Muscle Endurance: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients 2024, 16, 1146. https://doi.org/10.3390/nu16081146

W edycji tekstu wspomagano się narzędziami opartymi AI z modelami językowymi Gemini i Copilot