Słodka alternatywa czy ryzykowne rozwiązanie? Erytrytol i zdrowie serca

Prof. dr hab. n. med. Przemysław Guzik,
Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej,
Uniwersyteckie Centrum Badań Sportowo-Medycznych,
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Zwiększone ryzyko zakrzepów krwi:

Erytrytol to stosowany jako słodzik w zastępstwie cukru. Chemicznie, erytrytol jest alkoholem cukrowym. Związek ten często jest jedyną albo dodatkową substancją słodzącą w różnych napojach i produktach spożywczych, sprzedawanych jako bezcukrowe lub dla osób spożywających dietę keto.

Badacze z Cleveland Clinic zaobserwowali zwiększona aktywność płytek krwi odpowiedzialnych za wytwarzanie zakrzepów u zdrowych osób  spożywających erytrytol. Podobnego zjawiska nie obserwowano w przypadku spożywania zwykłego cukru.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez innych naukowców powiązały erytrytol ze zwiększonym ryzykiem problemów z sercem i zakrzepów. Wobec narastających wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa stosowania erytrolu zwraca się uwagę na konieczność dalszych badań u osób z czynnikami ryzyka chorób układu sercowo naczyniowego, w tym cukrzycą. Osoby z tą chorobą często używają erytrytolu jako alternatywy dla cukru.

Kontrowersje dotyczące badań:

Niektórzy krytycy twierdzą, że w badaniu użyto zbyt dużej ilości erytrytolu, ale badacze argumentują, że ilość ta jest nadal w realistycznym zakresie codziennego spożycia. Podkreślają znaczenie dalszych badań w celu znalezienia bezpiecznych alternatyw dla cukru, które nie zwiększają ryzyka chorób serca. Na razie zalecają umiarkowane spożycie cukru i słodzików.

Podsumowanie:

Popularny zamiennik cukru, erytrytol, może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi i problemów z sercem. Naukowcy wciąż nie mają wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że erytrytol jest całkowicie bezpieczny dla wszystkich. Potrzebne są dalsze badania, zwłaszcza wśród osób z cukrzycą, otyłością i innymi schorzeniami, które zwiększają ryzyko chorób serca. Dlatego najlepiej jest spożywać zarówno cukier, jak i słodziki z umiarem.

Źródło:

Tekst opracowany na podstawie: Jungeun Lim, Hyokyoung G. Hong, Jiaqi Huang, Rachael Stolzenberg-Solomon, Alison M. Mondul, Stephanie J. Weinstein, Demetrius Albanes, Serum Erythritol and Risk of Overall and Cause-Specific Mortality in a Cohort of Men, Nutrients, 16, 18, (3099), (2024).

W edycji tekstu wspomagano się narzędziami opartymi AI z modelami językowymi Gemini i Copilot