Wpływ treningu wytrzymałościowego na strukturę serca u zdrowych dorosłych

dr n. med. Małgorzata Kwissa
1) Klinika Nadciśnienia Tętniczego, Chorób Wewnętrznych i Zaburzeń Metabolicznych UMP
2) Uniwersyteckie Centrum Badań Sportowo-Medycznych UMP


Serce, jako narząd adaptacyjny, zmienia swoją strukturę w odpowiedzi na przewlekłą aktywność fizyczną, szczególnie w przypadku regularnych treningów wytrzymałościowych. Te zmiany wiążą się z korzystnymi adaptacjami zdrowotnymi, ale mogą też stawiać wyzwania diagnostyczne w odróżnieniu zmian fizjologicznych od patologicznych. Artykuł autorstwa Morrisona i wsp. (2023) przedstawia wyniki meta-analizy badań dotyczących zmian w strukturze lewej komory serca u zdrowych dorosłych osób regularnie uprawiających sporty wytrzymałościowe.

Przeanalizowano dane z 47 badań, które łącznie objęły ponad 3000 zdrowych dorosłych. Warunkiem włączenia do analizy było o najmniej 4-tygodniowych programów treningów wytrzymałościowych. Uwzględniono różnorodność protokołów treningowych, które obejmowały bieganie, pływanie, jazdę na rowerze i inne formy ćwiczeń wytrzymałościowych o różnej intensywności i częstotliwości. Strukturę lewej komory serca oceniano za pomocą zaawansowanych metod obrazowych (echokardiografia, rezonans magnetyczny).

Jak trening zmienia serce?

1) Wzrost masy lewej komory serca (LVM):

2) Zmiany w strukturze lewej komory serca:

3) Czynniki wpływające na adaptacje:

Czy zmiany w sercu są zdrowe?

Żadne z uwzględnionych badań nie wskazywało, by regularny trening wytrzymałościowy prowadził do niekorzystnych skutków, takich jak włóknienie czy pogorszenie funkcji serca.

Zwiększenie objętości i grubości ścian serca u sportowców jest prawidłową adaptacją do wysiłku fizycznego i zwykle nie stanowi problemu zdrowotnego.


Podsumowanie

Badanie przeprowadzone przez Morrisona i współpracowników wykazało, że regularny trening wytrzymałościowy korzystnie wpływa na funkcję serca, zwiększając jego zdolność do efektywnego pompowania krwi. Zmiany te są naturalną odpowiedzią organizmu na wysiłek i odgrywają kluczową rolę w poprawie ogólnej wydolności fizycznej.

Dla osób rozpoczynających regularną aktywność fizyczną istotne jest, aby stopniowo zwiększać intensywność treningów, dając sercu czas na adaptację. Jednocześnie sportowcy, zwłaszcza trenujący na wysokim poziomie, powinni regularnie poddawać się badaniom kardiologicznym, aby upewnić się, że ich serce przystosowuje się prawidłowo.

Na podstawie: Morrison BN, George K, Kreiter E, Dixon D, Rebello L, Massarotto RJ, Cote AT. Effects of endurance exercise training on left ventricular structure in healthy adults: a systematic review and meta-analysis. Eur J Prev Cardiol. 2023 Jul 12;30(9):772-793. doi: 10.1093/eurjpc/zwad023. PMID: 36718569.

W edycji tekstu wspomagano się narzędziami opartymi na AI (Chatpdf).