Jak walka z bólem wpływa na kondycję fizyczną sportowców?

Lek. Mikołaj Żołyński
(1) Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych
(2) Uniwersyteckie Centrum Badań Sportowo-Medycznych
(3) Szkoła Doktorska Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

 

Najważniejsze informacje:

W świecie sportu, gdzie każdy detal może decydować o zwycięstwie lub porażce, często sięga się po leki przeciwbólowe, aby złagodzić ból i wydłużyć czas ćwiczeń. Co raz powszechniejsze stosowanie takich substancji, jak paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen, budzi jednak pytania o ich wpływ na zdrowie i efekty treningowe. W pracy Lundberg’a i Howatson’a zaprezentowano wnioski z przeanalizowania różnych badań naukowych dotyczących wpływu NLPZ i paracetamolu na sportowców.

W jednym z badań przeprowadzonych na młodych, umiarkowanie aktywnych mężczyznach i kobietach stwierdzono, że stosowanie dużej dawki ibuprofenu, 1200 mg dziennie, przez osiem tygodni podczas treningu siłowego prowadziło do znacznego osłabienia wzrostu objętości mięśni. Grupa przyjmująca ibuprofen wykazała jedynie 3,7% wzrost objętości mięśni czworogłowych, podczas gdy grupa kontrolna, która przyjmowała niską dawkę aspiryny, osiągnęła 7,5% wzrostu. To zaskakujące odkrycie sugeruje, że wysokie dawki NLPZ mogą hamować rozwój mięśni związany z treningiem, co jest szczególnie niepokojące dla sportowców dążących do osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Z drugiej strony, paracetamol wydaje się mieć pozytywny wpływ na osiągane wyniki. W przytoczonych badaniach sportowcy uzyskali lepsze rezultaty w ćwiczeniach wytrzymałościowych i siłowych. Przykładowo w jednym z badań, w którym uczestnicy wykonywali powtórzenia sprintów, ci, którzy przyjęli 1500 mg paracetamolu, osiągnęli wyższą średnią moc w ostatnich powtórzeniach. To sugeruje, że paracetamol może zwiększać tolerancję na ból, co pozwala sportowcom na uzyskanie lepszych wyników.

Istnieje wiele niewiadomych dotyczących długoterminowego wpływu leków przeciwbólowych na zdrowie sportowców, aczkolwiek niektóre badania sugerują, iż leki przeciwbólowe mogą poprawić wyniki sportowe. Wciąż jednak brakuje dokładnych danych na temat mechanizmów, dzięki którym leki te wpływają na efekty treningu. Co więcej, częste stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym uszkodzenia nerek czy żołądka.

W obliczu rosnącej liczby sportowców sięgających po leki przeciwbólowe, konieczne są dalsze badania, które pozwolą lepiej zrozumieć ich wpływ na organizm. W miarę jak sportowcy dążą do osiągnięcia szczytowych wyników, ważne jest, aby podejmować świadome decyzje dotyczące zdrowia i wydolności, a nie tylko polegać na krótkoterminowych rozwiązaniach.

Źródło:
Lundberg TR, Howatson G. Analgesic and anti-inflammatory drugs in sports: Implications for exercise performance and training adaptations. Scand J Med Sci Sports. 2018;28(11):2252-2262.