< Cofnij

Długotrwałe (wieloletnie) ćwiczenia wytrzymałościowe i ich związek z miażdżycą tętnic wieńcowych

Prof. dr hab. Przemysław Guzik, Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Dr De Bosscher i jego współpracownicy w ramach projektu realizowanego przez konsorcjum Master@Heart opublikowali pracę Lifelong endurance exercise and its relation with coronary atherosclerosis (Długotrwałe (wieloletnie) ćwiczenia wytrzymałościowe i ich związek z miażdżycą tętnic wieńcowych) w European Heart Journal, 2023.

Badacze oceniali wpływ długotrwałego uczestnictwa w sportach wytrzymałościowych na obecność zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. W ramach obserwacji prospektywnej przebadano 191 mężczyzn uprawiających sporty wytrzymałościowe przez całe życie, 191 sportowców, którzy rozpoczęli uprawianie takich sportów późno, tj. po 30 roku życia). Grupę kontrolną stanowiło 176 zdrowych mężczyzn nie-sportowców z niskim ryzyka sercowo-naczyniowego. Mediana wieku wynosiła 55 (50–60) lat we wszystkich grupach. Mężczyźni uprawiający sport najdłużej oraz ci co rozpoczęli po 30 roku żucia mieli wyższy względne zużycie tlenu (VO2peak) niż niesportowcy, tj. odpowiednio 159 [143-177]% vs 155 [138-169]% i 122 [108-138]% wartości przewidywanych dla wieku i płci. Uprawianie sportu wytrzymałościowego przez całe życie było związane z istotnie częstszą (od 1.5 do 2 razy - iloraz szans) obecnością w tętnicach wieńcowych co najmniej 1 blaszki miażdżycowej zwapniałej, niezwapniałej, mieszanej w tętnicach wieńcowych i ich częściach bliższych w porównaniu ze zdrowymi mężczyznami, którzy nie uprawiają sportów wytrzymałościowych.

We wnioskach autorzy piszą, że uczestnictwo w sportach wytrzymałościowych przez całe życie nie wiąże się z korzystniejszym składem blaszki wieńcowej w porównaniu ze zdrowym stylem życia. Sportowcy wytrzymałościowi przez całe życie mieli więcej różnego typu blaszek wieńcowych.

» Więcej informacji