< Cofnij

Wpływ statyn na wskaźniki uszkodzenia mięśni w czasie długotrwałej aktywności fizycznej o umiarkowanym nasileniu

Prof. dr hab. Przemysław Guzik, Katedra i Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Dr Allard i wsp. z Radboud University Medical Center w Nijmegen w Holandii (http://bitly.pl/IEwLQ) ocenili wpływ statyn na wskaźniki uszkodzenia mięśni w czasie długotrwałej aktywności fizycznej o umiarkowanym nasileniu.

Porównano między sobą osoby stosujące statyny i skarżące się lub nie na bóle mięśniowe. W badaniu przebadano także ochotników, którzy nie stosowali statyn. Wszyscy badani wzięli udział w Czterodniowym Marszu w Nijmegen, przechodząc 30-50 km dziennie przez 4 kolejne dni. Przed i po zakończeniu marszu oceniano biochemiczne wskaźniki uszkodzenia mięśni (stężenie lub aktywność dehydrogenazy mleczanowej, kinazy kreatynowej, myoglobiny), w tym mięśnia sercowego (troponina I, N-końcowy propeptyd natriuretyczny typu B). Dodatkowo porównano parametry funkcji mięśni szkieletowych (siła, czas relaksacji) i dolegliwości bólowe ze strony mięśni.

Nie stwierdzono różnicy w wartościach wskaźników uszkodzenia mięśni między badanymi grupami. Wskaźniki bólu mięśniowego były wyższe u osób stosujących statyny z objawami ze strony mięśni, ale wyłącznie przed rozpoczęciem marszu. Ból mięśniowy po zakończeniu 4-dniowego marszu był porównywalny u wszystkich badanych, w tym niestosujących statyn w ogóle. Zaobserwowano również podobny spadek szczytowej siły wytwarzanej przez mięśnie po zakończeniu cyklu marszu. Jedynie wśród osób stosujących statyny, które przed badaniem miały objawy bólowe ze strony mięśni, zauważono istotne wydłużenie czasu relaksacji (zmniejszenia napięcia) mięśni. Wielkość odczuwanego zmęczenia była również podobna w każdej grupie.

Autorzy badania wskazują, że stosowanie statyn w czasie wysiłku o umiarkowanym nasileniu nie powoduje uszkodzenia mięśni ani nie pogarsza ich funkcji.

Baner